Jen tak

Halloween a dušičky

                                                                                          

                                                   H a l l o w e en

Poslední říjnová noc - Halloween, se v našich krajinách většinou spojuje s Amerikou. Tento svátek pochází z dob starých Keltů a je znám jako svátek Samhain - definitivní konec léta.

U nás a v Evropě je tento svátek znám jako Památka zesnulých... Dušičky 2.11    

      

                                       

Halloween se slaví poslední noc keltského roku, která začíná západem slunce 31.října a trvá do východu slunce 1.listopadu. Jde o nejkratší noc, kdy předěl mezi světem živých a neživých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce.

V této magické noci se dávali svítící lucerny vyřezané z tykve do oken nebo před vchod domu. Tato světla měla vítat zemřelé a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Původní zdroj světla byly hořící kousky uhlí, které později nahradila svíčka a dnes dokonce malá elektrická žárovka. Tradice s dýní začala v době, kdy Irští osadníci pripluli do Ameriky a objevili zde dýně, které se pro vyřezávaní a zdobení hodí lépe jak původní řepa používaná do té doby na starém kontinentě.

Dnes je v USA možné vidět svítící tykve a jinou strašidelnou výzdobu jako jsou lebky rakve, pavučiny, náhrobky, kostlivci a jiné i na trávnících, schodech, ve větvích stromů a podobně. Pro Američany platí, že čím více, tím lépe.

 

Dušičky

V České republice se slaví Dušičky i když se u nás poslední roky začíná Halloween také usazovat. Římsko-katolická víra však vyznává dušičky. Je to vzpomínka na všechny zemřelé a je určena na den 2.listopadu. Rodiny se však scházejí už v neděli před tímto svátkem aby si vzpoměnli na své blízké zesnulé. Na hroby se přinášejí květiny, věnečky a drobné předměty. Zapalují se svíce, což je obdoba zapálených dýní.

Každý z nás má jistě v srdci někoho blízkého či milého, který již není mezi živými. Proto nezapomeňme v tento den zapálit svíci a uctít tak památku  zesnulého.

                                                 Bigoo

 

                                                    

                                                            Chmalka